РАДА: наступне покоління1 жовтня 2021 р. розпочала свою діяльність нова Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Рада: наступне покоління» (RANG) .  Агенція розвитку освітньої політики стала ключовим  партнером  програми з впровадження громадянської парламентської освіти в школах України.

Загальна мета Програми: просувати реформи «наступного покоління», які допоможуть Верховній Раді України стати сучасною та ефективною інституцією для демократичного розвитку України.

Діяльність програми буде сконцентровано на реалізації трьох головних цілей:

  1. Покращити залучення виборців до законодавчого процесу та взаємодію й комунікацію між народними депутатами та виборцями.
  2. Посилити законодавчу та аналітичну спроможність Верховної Ради України.
  3. Впровадити технологічні та інноваційні рішення у роботу парламенту — «цифрова трансформація» Верховної Ради України.

В рамках цієї програми експертами Агенції будуть розроблені навчальні програми та методичні рекомендації з впровадження парламентської громадянської освіти для всіх рівнів навчання в загальноосвітніх закладах та закладах позашкілля. Продовжиться робота по розширенню мережі парламентських просвітницьких центрів на базі шкіл.

Серед ключових партнерів проєкту також Вестмінстерська фундація за демократію, Американські ради з міжнародної освіти, Міжнародний республіканський інститут - IRI Ukraine, Центр політико-правових реформ.

Програма USAID «РАДА: наступне покоління» виконується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

#ПрограмаРада #USAID_Рада #Рада_Наступне_Покоління
#RadaProgram #USAID_Rada #Rada_Next_Generation

Передумови. Цей проєкт став логічним продовженням співпраці ГО «Об’єднання «Агенція розвитку освітньої політики» з Програмою USAІD  Рада за підтримки Фонду Східна Європа в рамках проєкту «Створення мережі інтерактивних парламентських просвітницьких осередків для учнів молодшої та середньої школи», який реалізовувався впродовж лютого-травня 2020 р.  Наші експерти у партнерстві з Освітнім Центром Верховної Ради України (ОЦВРУ) розробили пакет навчально-методичного забезпечення, що включає в себе: методичний посібник з громадянської парламентської просвіти для роботи з дітьми та молоддю «Мій Парламент: розумію і впливаю», інтерактивну експозицію «Верховна Рада України відкрита для дітей», що складається з двох банерів про структуру і діяльність парламенту та два інформаційні плакати «Як працює Верховна Рада України» й «Мій Парламент: розумію і впливаю». Ці публікації можна завантажити в розділі Публікації на цьому сайті.

Була створена пілотна мережа з 6-ти інтерактивних парламентських просвітницьких осередків на базі закладів загальної середньої освіти (ЗЗСО) в ОТГ Березівського району Одеської області, м.Житомир, м.Кривий Ріг, м.Черкаси, м.Покровська та м.Мирнограда.

Діяльність пілотної мережі парламентських просвітницьких осередків довела ефективність запропонованого формату для навчання координаторів, вчителів, учнів, тому ми розширюємо мережу осередків в інших областях завдяки проєкту «Розширення мережі інтерактивних парламентських просвітницьких осередків для учнів молодшої та середньої школи», що триватиме до травня 2020-2021рр.

Нові 10 осередків створені на базі шкіл і позашкільних навчальних закладів, які активно займаються громадянським вихованням дітей через неформальну освіту та активно співпрацюють з нашою організацією в рамках інших проектів з громадянської освіти. Географічно мережа охоплює схід, захід, південь і центр країни:

1

Дубенська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6, Рівненська обл.

2

Тернопільський НВК «Школа-ліцей №6 ім. Н.Яремчука»

3

Палац дитячої та юнацької творчості Мелітопольської міської ради Запорізької області

4

Ріпкинська гімназія імені Софії Русової Ріпкинської ради Чернігівської області

5

Львівська українська гуманітарна гімназія ім. Олени Степанів з поглибленим вивченням українознавства та англійської мови

6

Лозівський навчально-виховний комплекс №10 "Загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад" Лозівської міської ради Харківської області

7

Комунальний заклад "Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів села Великий Митник" Хмельницької районної ради Вінницької області

8

Миколаївська ЗОШ №1 імені Олега Ольжича Миколаївської міської ради

9

Харківська ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 Харківської міської ради Харківської області

10

Одеський ліцей №9 Одеської міської ради Одеської області

Просвітницькі осередки працюватимуть з пакетом навчально-методичного забезпечення з учнями молодшої та середньої школи, що розробили наші експерти, а також з навчальними матеріалами ОЦ ВРУ. Координатори мережі поширюватимуть серед колег свого міста/села інформацію щодо діяльності просвітницьких осередків, залучать до участі в 4-х онлайн-тренінгах 100 педагогічних працівників, які долучаються до співпраці з осередками, отримають навчально-методичний пакет (посібник, плакати) і проводитимуть уроки парламентаризму для свої учнів.

Ефективною формою роботи в умовах пандемії COVID-19 є Всеукраїнський онлайн-урок з Парламентаризму, який ми проведемо під час Всеукраїнського тижня права (перший тиждень грудня), це дозволить залучити велику кількість дітей з різних областей України та сприятиме громадянській парламентській просвіті.

 З метою обміну досвідом та зміцнення діяльності мережі просвітницьких осередків буде проведена онлайн-панельна дискусія з участю координаторів 16-ти інтерактивних парламентських просвітницьких осередків для учнів молодшої та середньої школи, народних депутатів, співробітників ОЦВРУ з питань громадянської освіти та молодіжної політики.

У рамках проекту буде проведено соціологічне дослідження з метою виявлення готовності у впровадженні громадянської парламентської просвіти вчителями та затребуваності інтерактивних форм викладання громадянської парламентської просвіти серед учнів і вчителів. На основі отриманих результатів експерти підготують рекомендації щодо ефективних форм впровадження громадянської парламентської просвіти для Міністерства освіти і науки України, Освітнього Центру Верховної Ради України, директорів і вчителів шкіл.

шляхом заохочення відповідних цінностей в неурядовій роботі з молоддю за допомогою обміну фахівцями з Німеччиною

Проект здійснюється спільно з німецько благодійною організацією «Deutsch-Russischer Austausch eV», скорочено DRA, «Німецько-руський обмін» (м. Берлін, директор Мелле-Кернер Ш.), за підтримки Міністерства Закордонних Справ Німеччини

Діяльність за проектом у 2014 р. передбачає:

1. Анонсування проекту в Україні для залучення учасників та партнерів: в соціальних мережах і в мережах українського громадянського суспільства (вересень-жовтень)

2. Відбір учасників - представників громадських та освітніх організацій, діяльність яких пов'язана з громадянським і політичним вихованням молоді (жовтень)

3. Побудова мережі партнерства між українськими НДО, освітніми установами та експертами у сфері громадянського виховання молоді (жовтень-листопад)

4. Організація та проведення 19-20 листопада зустрічі-нетворкінга з учасниками проекту, презентації організацій та обговорення кращих практик експертами у сфері громадянського виховання молоді.

5. Організація та проведення 21 листопада семінару та панельної дискусії для співробітників українських недержавних громадських організацій разом з німецькими експертами на тему: «Політичне виховання молоді», зокрема :

    • Презентація існуючих методів (у тому числі творчих підходів) політичного виховання молоді в Україні та Німеччині
    • Обговорення можливих тем політичного виховання молоді, з урахуванням конкретних поточних потреб в Україні, таких як: національна самосвідомість; демократичні принципи / інструменти; плюралізм думок (у тому числі гендерне питання); свобода ЗМІ; екологія тощо
    • Підготовка учасниками конкретних проектів на перспективу

6. Організація та проведення 30 листопада-6 грудня освітньої поїздки учасників проекту в м. Берлін для вивчення досвіду роботи з теми громадянського і політичного виховання молоді в Німеччині, створення мережі партнерства з німецькими організаціями та експертами.

7. На основі відео-інтерв'ю з учасниками проекту, німецько-українських громадських обговорень та інших матеріалів зустрічей передбачається створення відео-фільму на тему «Зміцнення розуміння молоддю демократії та плюралізму в Україні та Німеччині» і публікація цих інтерв'ю в Інтернеті для поширення та обговорення ідей

8. Сприяння формуванню громадянських компетентностей у молоді через мережу партнерства та співпраці, реалізацію власних проектних задумів учасників проекту.

Координатори проекту:

від АРОП - Паращенко Людмила Іванівна, доктор наук з державного управління. кандидат педагогічних наук

від DRA - Ельснер Роман, магістр політичних наук

Експерти проекту:

від АРОП - Іванюк Ірина, заступник голови правління Агенції розвитку освітньої політики, науковий співробітник Інституту інформаційних технологій і змісту освіти АПН України

від DRA - Dr. Jeanne Grabner, директор підрозділу міського розвитку Stiftung SPI Geschäftsbereich Stadtentwicklung Geschäftsbereichsleitung

Відеофільм за результатами проекту

Go to top