14 грудня відбувся заключний семінар за українсько-німецьким проєктом «Вона може - розширення прав і можливостей жінок в українських громадах», під час якого узагальнено здобутки та окреслено перспективи проєкту.
З привітальним словом звернулася проєктний менеджер D4U Нора Корте, яка підкреслила значущість об’єднання сил в зміцненні громадянського суспільства та плідний досвід українсько-німецького партнерства.
Людмила Паращенко, голова правління Агенції, координаторка проєкту в Україні ознайомила з кількісними та якісними результатами проєкту (Див. презентацію).
Вагомим здобутком є започатковане пряме партнерство між 5-ма громадами з України, які очолюють жінки, та з 5-ма муніціпалітетами в Німеччині. Зокрема,
Котельва, Полтавська область, голова громади Тетяна Корост – м. Цоссен
Красилів, Хмельницька область, голова громади Ніла Островська – м. Бенсхайм
Доброслав, Одеська область, голова громади Людмила Прокопечко – м. Бармштедт
Андрушівка, Житомирська область, голова громади Галина Білецька – м. Косфельд
Васильків, Київська область, голова громади Наталія Баласинович – м. Ратінген.
Визначною подією стала участь голів територіальних громад з Андрушівки, Доброслава, Котельви й Красилова в VI німецько-українській конференції муніципального партнерства, організованою Engagement Global.
20 представниць громадянського суспільства та політикинь пройшли навчання під час триденного семінару «Демократії потрібні жінки – успішні кроки в політику» в жовтні в Берліні. Після навчання учасниці семінару поширювали здобуті знання та ділилися досвідом з іншими жінками в своїх громадах та спільнотах.
Понад 350 учасниць в громадах взяли участь у просвітницьких заходах щодо підвищення активності та видимості жінок в громадському й політичному житті – це й круглі столи, дискусійні панелі, дебати тощо. Як це відбувалося в Андрушівській громаді розповіла голова Галина Білецька (Див. презентацію).
Започатковано окремий формат політичної просвіти для старшокласниць - політичний «День дівчат», який відбувся в закладах освіти 5 громад. Про досвід Красилівської громади розповіла голова Ніла Островська (Див. презентацію).
Під час заключної зустрічі, модерацію якої здійснила Мануела Меллер (EAF), усі учасники мали змогу задати питання Клаудії Зоммер, яка є почесним послом з питань комунальної політики розвитку Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку. Вона детальніше поінфрмувала про можливості фінансування німецько-українських програм побратимства міст. Маріон Пранге, колишній мер м. Остріц розкрила аспекти співпраці між адміністрацією, політикою та громадянським суспільством, грунтуючись на своєму досвіді.
Висновок усіх учасників підсумкової зустрічі був одностайним - проєкт «Вона може!...» став вагомим внеском в забезпечення гендерної рівності та розширення прав жінок в українських громадах. Отримані результати свідчать про те, що спільні зусилля громадських організацій з України та Німеччини зміцнюють місцеву демократію і можуть значно підвищити мотивацію та активність жінок у суспільстві.
Проєкт виконується в партнерстві громадських організацій «Dialogue for Understanding e.V.» та «EAF. Diversity in Leadership» (Німеччина) та ГО «Об’єднання «Агенція розвитку освітньої політики» (Україна) за грантової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.