Травмапедагогіка для українських шкіл

«Травмапедагогіка для українських шкіл» - це освітній проєкт, який виконується в співпраці громадських організацій «Dialogue for Understanding e.V» (Німеччина) та «Агенція розвитку освітньої політики» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини упродовж 2023-2025 рр.

З початку широкомасштабної агресивної війни Росії проти України в лютому 2022 року мільйонний досвід смертей, насильства, загроз власному життю чи життю близьких людей, втрати домівок, сексуального насильства, радикальної втрати безпеки та захищеності залишає глибокі сліди в суспільстві. Наслідками стають тілесні та душевні рани, які часто призводять до серйозних психологічних травм, особливо у дітей та підлітків. На відміну від багатьох дорослих, вони мають набагато менше запобіжників і «фільтрів»: емоційної зрілості, життєвого досвіду, інтерналізованої стратегічної поведінки, культурних моделей пояснення та механізмів самодисципліни, які в ідеальному випадку можуть забезпечити дорослим певний ступінь кризової стійкості.

У родині часто неможливо осмислено працювати з травматизацією та її наслідками - чи то через недостатнє усвідомлення проблеми, чи то з тієї простої причини, що від травми страждає вся родина. У цьому контексті школа, як найважливіший після сім'ї простір соціалізації дітей та підлітків, має відігравати важливу роль щодо психоціальної підтримки дітей і розвитку їх життєстійкості. Мовчазність, уникнення зорового контакту, заціпеніння, різке збільшення або зменшення ваги, погіршення успішності - це типові ознаки явної травматизації. І часто саме вчителі першими помічають, що з дитиною щось «не так».

Травмоінформована психологічна допомога (травмапедагогіка) як напрямок освітньої діяльності на тлі колективного досвіду травматизації стрімко розвинулася, зокрема в Німеччині, після Другої світової війни. Мета травмоінформованої педагогічної допомоги полягає в тому, щоб спочатку розпізнати в дитини глибокі психологічні рани та зрозуміти їхнє походження, і на другому етапі вжити заходів для емоційної та соціальної стабілізації постраждалої дитини чи підлітка. Це перспективний і широко перевірений підхід, що передбачає рішуче низькопорогове втручання.

Проєкт «Травмапедагогіка для українських шкіл» має на меті:

  • забезпечити професійний обмін між німецькими та українськими експертами в галузі психології, педагогіки та травмапедагогіки;
  • здійснити підвищення кваліфікації команди українських експертів як тренерів з травмоінформованої педагогічної допомоги (вересень 2023 р.);
  • розробити за участі німецьких та українських експертів програму семінарів з травмоінформованої психологічної допомоги для шкільних психологів і вчителів;
  • здійснити відбір 90 пілотних закладів освіти і провести навчання шкільних психологів і вчителів щодо травмоінформованої психологічної допомоги (січень 2024 - січень 2025 рр.)
  • створити набір методичних матеріалів для ефективної роботи вчителів з надання травмоінформованої допомоги школярам.

Заходи за проєктом відбуватимуться в Німеччині, Польщі та Україні. Долучитися до проєкту заклади освіти зможуть через відповідні реєстраційні форми, які поширюватимуться через органи управління освітою та соціальні мережі.

Комунікація щодо проєкту здійснюється через електронну пошту: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.